V Arboréte Borová Technickej univerzity vo Zvolene sa konal 20. ročník Dní vtáctva

V Arboréte Borová Technickej univerzity vo Zvolene sa konal 20. ročník Dní vtáctva

V Arboréte Borová hora Technickej univerzity vo Zvolene sa v pondelok a utorok 31. marca a 1. apríla 2025 konal pre verejnosť už jubilejný 20. ročník Dní vtáctva, akcie známej aj ako Vítanie vtáčích poslov jari. Na programe boli monitoring a odchyty vtáctva spojené s krúžkovaním, besedami a krátkymi prednáškami, ukážky výcviku dravcov a rozpoznávanie hlasových prejavov vtáctva. Aktivity zaujali najmä školákov, do arboréta okrem nich zavítali aj škôlkari, študenti stredných a vysokých škôl a aj rodiny s deťmi. Organizátori napočítali približne 350 návštevníkov všetkých vekových kategórií.

Akciu, ktorou sa oslávil aj Deň vtáctva pripadajúci na 1. apríl, pripravili pracovníci Ústavu ekológie lesa SAV, v. v. i., vo Zvolene v spolupráci s vedením Arboréta Borová hora a Správy CHKO Poľana. „Táto monitorovacia akcia prebieha už od roku 2001, pričom od roku 2006 s účasťou verejnosti. 20 rokov signalizuje, že tie vtáky tu ešte máme,“ hovorí jeden z hlavných aktérov podujatia, RNDr. Anton Krištín, DrSc.

Akcia v arboréte sa začala 31. marca popoludní inštalovaním sietí, do ktorých odchytávali vtáčie druhy preletujúce územím arboréta. Je zaujímavé porovnať, ako počasie a aj globálna klíma ovplyvnili prílety vtáčích druhov z ich zimovísk. V roku 2024, rovnako ako v tomto roku, panovalo v čase konania akcie – začiatkom apríla, teplé počasie. Nebolo to tak napr. v rokoch 2023 a 2022, vtedy mesiace marec a apríl boli výrazne chladnejšie. Tohto roku sa do 72 metrov sietí v šiestich líniách odchytilo a krúžkovalo celkom 33 jedincov z 10 druhov vtákov. Je  to o niečo menej druhov ako v predošlých rokoch. Tohtoročná suchá a teplá zima sa odrazila aj na druhovom zložení vtáctva a oproti rokom 2023 a 2022 s výrazne chladnejším marcom a aprílom sa zistilo viac jarných migrantov (napr. králiky ohnivohlavé, penice čiernohlavé a kolibiariky čipčavé, pinky obyčajné) a menej bežných rezidentov (sýkorka veľká a belasá). Registrovali sa aj retrapy (spätné odchyty z predošlých rokov), potvrdzujúce vernosť hniezdnej lokalite (napr. drozd čierny a sýkorka veľká – retrap po roku). Podarilo sa krúžkovať aj oba najmenšie európske druhy vtákov – králika zlatohlavého, ktorý sa nesťahuje na juh a príbuzného králika ohnivohlavého, ktorý na zimu odlieta do oblasti Mediteránu, Španielska a Talianska. Tradične k najpočetnejším odchyteným druhom patrili červienky (8) a odchytili sa aj štyri druhy sýkoriek (veľké, belasé, hôrne a uhliarka). „Prekvapením bolo, že sa nechytil každoročne krúžkovaný drozd plavý,“ komentoval výsledky monitorovacej akcie Dr. Krištín.

Návštevníci pozorne sledovali, ako prebieha krúžkovanie a popritom sa dozvedeli, napr. že krúžkované druhy sú zdrojom cenných informácií o ťahových cestách vtáctva, zastávkach pri letoch na zimoviská, napr. do Afriky, a zdrojom informácií o ich zdravotnom stave. Krúžkovanie vtáctva prebieha na celom svete, len na Slovensku sa ročne okrúžkuje temer 75-tisíc vtákov. Jeho história siaha do 19. storočia. Potvrdilo sa, že predstavovanie spevavcov pri ich krúžkovaní, keď je možné odchytené druhy vidieť úplne zblízka, dokonca sa ich dotknúť, zostáva najatraktívnejším bodom programu. Aj tentoraz sa pred ich vypustením na slobodu návštevníci podujatia dozvedeli od vedcov nielen názov konkrétneho druhu, ale aj všetko podstatné o jeho živote a správaní, význame v ekosystéme, o ohrozeniach, ktorým sú vtáky vystavené, napr. aj počas migrácie do zimovísk v južnej Európe a Afrike a späť, ďalej o tom, ako našich vtáčích ´súpútnikov´ ovplyvňuje klimatická zmena, zmeny prostredia, zmeny v hospodárení v krajine a ďalšie faktory. Samozrejme, nechýbali informácie, ako môžeme vtáctvu pomôcť. Keďže starých lesov s dutinami rapídne ubúda, odporúča sa do záhrad a mladých lesov vyvesovať vtáčie búdky ako náhradné príbytky. Prikrmovanie vtáctva patrí k ďalším vhodným spôsobom, ako každý z nás môže pomôcť prežiť chladné obdobie tým druhom, ktoré zostávajú počas zimy na Slovensku.

Hlavní aktéri podujatia – Dr. Anton Krištín, Dr. Peter Kaňuch, Dr. Miroslav Blaženec a Dr. Benjamín Jarčuška z Ústavu ekológie lesa SAV vo Zvolene sa popri vedeckej práci venujú popularizácii poznatkov, získaných vedeckým výskumom lesa a živočíšstva – od hmyzu cez vtáky až po medveďa, a pravidelne sa zúčastňujú aj na prvoaprílovej popularizačnej akcii zameranej na vtáctvo. Pri prezentáciách pomohol aj doktorand Univerzity Komenského Mgr. Martin Matejka, ako aj ďalší kolegovia z ÚEL SAV a ich rodinní príslušníci. Deti a prítomní boli pozornými poslucháčmi, dokázali reagovať na otázky, a v mnohých prípadoch si ako odmenu za prejavenú aktivitu prevzali odchytený druh do svojich vlastných rúk, aby ho vzápätí vypustili na slobodu. Mnohí odchádzali domov s brožúrkami a plagátmi, popularizujúcimi význam vtáctva v krajine a pre človeka. Na dni venovanom vtáctvu sa rôznymi aktivitami podieľali aj pedagógovia a žiaci Strednej odbornej školy lesníckej v Banskej Štiavnici a prispeli ukážkami výcviku dravcov a hlasových prejavov vtáctva počas dňa, ďalej pracovníci Správy Chránenej krajinnej oblasti Poľana vo Zvolene, ktorí deti zaujali rôznymi environmentálnymi hrami. Návštevnú sezónu v arboréte slávnostne otvoril riaditeľ arboréta doc. Ing. Ivan Lukáčik, CSc., za sprievodu fanfár pracovníkov Strednej odbornej školy lesníckej v Banskej Štiavnici.

Text: Anton Krištín, Katarína Sládeková, Ústav ekológie lesa SAV, v. v. i.

Foto: Lesanka Blažencová, Mária Danihelová