30
OctArborétum Mlyňany Ústavu ekológie lesa SAV, v. v. i., hostilo odborné podujatie Deň pre pôdu
Priaznivci regeneratívneho poľnohospodárstva z akademického prostredia, štátnych inštitúcií aj praxe sa stretli 17. októbra 2024 v Arboréte Mlyňany na podujatí Deň pre pôdu. Okrem odborného programu organizátori predstavili jedno z prvých regeneratívnych agrolesníckych living labov na Slovensku.
Podujatie už po tretí raz pripravila Nadácia Ekopolis a otvoril ho jej riaditeľ Ing. Peter Medveď spolu s riaditeľkou Arboréta Ing. Janou Konôpkovou, PhD. Odborný program sprostredkoval zaujímavé výsledky štúdia možností zmierňovania utláčania pôdy poľnohospodárskou technikou (prof. Pavol Findura, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre), praktické skúsenosti s regeneratívnym záhradníctvom v Nórsku (prof. Johan Barstad a prof. Rhys Evans, University College for Green Development, Nórsko), ako aj informácie o schémach financovania tohto spôsobu hospodárenia na Slovensku (Ing. Ivan Fabián, SPPK; Mgr. Lýdia Frešová, MPRV SR; Ing. Daniel Ács, Bioeconomy Cluster). Nasledovalo predstavenie nedávno založenej Platformy pre pôdu (Ing. Martin Gálik, PhD., Nadácia Ekopolis; Ing. Martina Šilhánová, Nestlé), internetového prostredia pre rozširovanie povedomia o regeneratívnom poľnohospodárstve a agrolesníctve a uvedenie do života no-till sejačky Weaving GD-3000M (Ing. Robert Dohál, PD Krakovany), ktorú si budú môcť farmári od Nadácie Ekopolis bezplatne požičať a vyskúšať.
Na záver programu sa na ploche jedného z prvých regeneratívnych agrolesníckych living labov na Slovensku, priamo v Arboréte Mlyňany vysiala prvá plodina osevného postupu, ozimná pšenica.
Text a foto: Peter Ferus, Arborétum Mlyňany Ústavu ekológie lesa SAV, v. v. i.